Hladká kůže: účinné tipy, domácí péče i chyby, kterým se vyhnout

12července

Posted on čec 12, 2025 by Gabriela Sedláčková

Hladká kůže: účinné tipy, domácí péče i chyby, kterým se vyhnout

Existuje věc, která dokáže člověka rozhodit před důležitým rande, při pohledu do zrcadla i v situaci, kdy oblékáme své oblíbené letní šaty. Nedokonalá, hrubá nebo suchá kůže prostě umí pořádně potrápit sebevědomí. Přitom mít hladkou kůži nemusí být jen záležitostí genetiky nebo drahých kosmetických procedur. Chcete znát tajemství té sametové pleti, které si všimnou i muži, co si běžně změn povrchů pokožky ani nevšimnou? Začněte ještě dnes těmi správnými kroky v péči o pokožku – a zjistěte, kde děláte největší chyby.

Jak funguje pokožka a proč bývá hrubá nebo vysušená

Pokožka je největší orgán lidského těla. Málo kdo si uvědomuje, že za den se z našeho těla uvolní běžně až 40 000 odumřelých kožních buněk. Na centimetr čtvereční jich máme až 1,6 miliardy! Tahle obranná bariéra chrání tělo před ztrátou vody, útoky bakterií i slunečními paprsky. Jenže právě díky své každodenní námaze trpí. Vysušení, hrubost nebo šupinatost nezřídka nastává kvůli nepravidelné péči, nesprávné kosmetice, větru, mrazu, klimatizaci, hormonům i vnitřnímu stresu.

Když pokožka neplní svoji ochrannou funkci, odpařuje víc vody a vysychá. Rychle se pak tvoří šupinky, drsné mapy, někdy bolavé praskliny. Často za to může i narušená kožní mikrobiota, což je směs prospěšných bakterií. Pokud jí do života zamícháme agresivní čističi, nevhodné peelingy či nedostatečné promaštění, zaděláme si na problém. Vyskytují se i reálné diagnózy jako atopický ekzém, keratóza pilaris (znáte ty malé hrbolky, "kuřecí kůže" na pažích?) nebo lupénka. Ale většina problémů má obyčejné příčiny: klimatizace, horké sprchy, časté změny teplot a samozřejmě – nekonečné experimenty s kosmetikou.

Důvod, proč někdy kůže není sametově hladká, najdete často i ve vlastní skříni. Vlna, akryl nebo některé druhy syntetiky můžou dráždit a zhoršovat vysušování. Totéž platí o tvrdé vodě a zbytku mýdel na textilu. A nesmíme zapomenout ani na pasivní kouření, nekvalitní stravu nebo nedostatek pohybu, které také stav pokožky ovlivní.

Podle jedné britské studie z roku 2021 více než 67 % žen v dospělosti trápí suchost těla alespoň třikrát do roka. Tabulku s dalšími zajímavými fakty najdete níže.

FaktorVliv na pokožkuJak často ovlivňuje ženy (%)
Klimatizace/topeníVysušuje, dráždí41
Špatný výběr kosmetikyNarušuje bariéru kůže39
Horká sprchaOdstraňuje ochranné tuky54
StresRychlejší stárnutí pleti48
AlkoholZhoršuje hydrataci20

Každodenní péče: základy pro sametovou pokožku

Kouzlo hladké kůže není v jedné zázračné masti ze sociálních sítí, ale v rutinní péči. Klíčem jsou správné základní návyky. Prvním krokem je volit jemné čistící produkty – zapomeňte na silně parfemované mýdla, raději sáhněte po olejových mycích emulzích nebo jemném gelu. Sama jsem si vyzkoušela, že i když gel krásně voní, pokud vám napíná kůži, dlouhodobě nic nezlepší.

Hydratace je svatý grál: kůže potřebuje pít nejen zvenku, ale i zevnitř! Dodávat vodu pleti umí jak hydratační krémy s glycerinem, kyselinou hyaluronovou, panthenolem, tak správný pitný režim (alespoň 1,5–2 litry vody denně). Pokud jste chronicky žízniví, i nejlepší krém pomůže jen částečně. Nenechte kůži nikdy úplně vyschnout, nanášejte tělové mléko či oleje nejlépe do vlhké kůže hned po sprše. Vyzkoušejte produkty s ceramidy nebo ureu, které skvěle drží vlhkost v pokožce.

Další věc, na kterou byste si měli dát pozor, je teplota vody při sprchování nebo koupání. Příliš horká voda dokáže rychle odstranit přirozené tuky z pokožky, které ji chrání. Stačí vlažná voda. A s ručníkem to taky nepřehánějte – kůži jen jemně přikládejte, netřete ji na sílu, tím si můžete zadělat na podráždění a štípání.

Snažte se zařadit každodenní jemné rituály: například rychlou masáž těla krouživými pohyby při nanášení krému. Podporujete tím krevní oběh, což zlepšuje nejen pocit hebkosti, ale i celkovou obnovu kůže. Není nic horšího, než nahodit hydratační krém párkrát do týdne a čekat na zázrak.

Pokud jste zvyklí používat více kosmetických produktů, dávejte si pozor na kombinace. Některé složky (například retinol, AHA nebo BHA kyseliny) jsou sice zázračnými zachránci pleti, ale při nadměrném používání mohou způsobit oslabování kožní bariéry a nečekanou citlivost. Sledujte reakce pokožky a nebojte se věci střídat. Platí tu staré dobré – méně je někdy více.

Exfoliace: cesta k hladké kůži bez šupin

Exfoliace: cesta k hladké kůži bez šupin

Jestli na vás číhá suchá nebo hrubá pokožka, zkuste exfoliaci – tedy šetrné odstraňování odumřelých buněk. Živou kůži nenechte nikdy napospas agresivním kartáčům ani ostrým peelingům. Moderní jemné exfoliační produkty často využívají ovocné kyseliny (AHA, například kyselina mandlová nebo mléčná), které pronikají jen do svrchních vrstev a kůži renovují bez podráždění. Jednou týdně většině lidí stačí; pokud máte citlivou nebo sklon k šupinatosti, zkuste exfoliovat ještě méně často.

S mechanickým peelingem je nutné zacházet opatrně. Zrnka z pecek, solí nebo syntetických polymerů mohou způsobit mikroškrábance, a obzvlášť v létě přináší riziko pigmentových skvrn. Fajn jsou naopak jemná tělíska z ovsa nebo rýže. Pokud peeling použijete vždy před holení – ne až po –, zbavíte se většiny zarůstajících chloupků. To potvrdila v roce 2022 i rozsáhlá česká anketa, kde exfoliaci před holením dávalo 81 % žen smysl právě kvůli hladké kůži.

Pro milovníky přirozených cest doporučím domácí peeling: olivový olej smíchejte s trochou cukru, naneste na navlhčenou pokožku v teplé sprše, jemně masírujte, opláchněte a osušte. Je to malý domácí zázrak. Jen se vyhněte oblastem s aktivním akné nebo ekzémem – tam může peeling situaci zhoršit.

V posledních letech jsou čím dál oblíbenější tzv. enzymatické peelingy, které místo zrn působí pomocí enzymů (například z papáji nebo ananasu). Obnovují pokožku a přitom ji nijak mechanicky nezraňují. Důležité ale je otestovat si kosmetiku nejdříve na malém kousku těla a sledovat, zda vyhovuje konkrétní citlivosti.

Někdy suchá kůže souvisí i se zdravotním stavem – například onemocněním štítné žlázy nebo nedostatkem některých vitamínů (zejména A, C, E a skupiny B). Pokud vás tedy trápí šupiny i přes důkladnou péči a změny nezabírají, zbystřete a poraďte se s dermatologem.

Hydratace i výživa zevnitř: co jíst pro hladší kůži

O tom, že pitný režim je naprostý základ, už se napsalo tuny článků – a pořád to sedí. Jenže ani nejlepší hydratační krém nezvládne zázraky, když tělu chybí voda, zdravé tuky a důležité vitamíny. Pokud vám chybí esenciální mastné kyseliny (omega-3 a omega-6), může vaše kůže vypadat mdle, šupinatě a napnutě i přes veškerou vnější péči.

Výživná a hladká kůže nejlépe reaguje na kombinaci kvalitních bílkovin (vejce, libové maso, luštěniny), dostatek ovoce a zeleniny (mrkev, brokolice, červená řepa, špenát, citrusy), zdravé tuky (losos, avokádo, ořechy) a netřeba zapomenout na fermentované potraviny (kefír, kysané zelí, jogurt) pro správnou balanci střevní mikrobioty. Ta totiž ovlivňuje pokožku víc, než se zdá. Četné studie ukázaly, že lidé s vyšším příjmem probiotik mají statisticky méně problémů se záněty a suchostí pokožky.

Je dobré hlídat i příjem železa a zinku, které regeneraci pokožky významně podporují. Jedna středoevropská studie z roku 2023 zjistila, že až 35 % žen ve věku 18–33 let mělo lehký nedostatek zinku, který se projevuje mimo jiné právě zhoršenou texturou kůže. Mimochodem, málo kdo ví, že i červené víno či káva mohou prohánět organismus a lehce dehydratovat – takže je fajn hlídat pitný režim zvlášť ve dnech, kdy si s nimi dopřáváte.

Mezi vitamíny je pro pleť klíčový retinol, vitamín E i kyselina askorbová (vitamín C). Působí jako antioxidanty, chrání kožní buňky před působením volných radikálů a podporují vlastní produkci kolagenu v pokožce. Když už jsme u kolagenu, zhruba od třiceti let věku začne jeho produkce klesat a první povadlá, hrubší kůže je první vlaštovkou. Doplnit jej lze nejen přes doplňky stravy, ale i potravinami – vývary z kostí, agar, vepřové nožky nebo želatina nejsou žádná babská povídačka, ale funkční způsob, jak tvorbu kolagenu podpořit.

Hodí se zmínit i pití zeleného čaje, který obsahuje množství polyfenolů, zejména epigallokatechin galát (EGCG). Tento antioxidant má prokazatelné účinky na zdraví kůže a její schopnost vypořádat se se zánětem, což oceníte při sklonu k zarudnutí nebo hrubším povrchům.

Nejčastější chyby a mýty – čemu se vyhnout na cestě k hladké kůži

Nejčastější chyby a mýty – čemu se vyhnout na cestě k hladké kůži

Může se to zdát paradoxní, ale často nám v péči o hladkou kůži hází klacky pod nohy vlastní špatné návyky. Třeba častá výměna produktů – s vidinou okamžité zázračné změny – může zhoršit stav mnohem rychleji než obyčejné podcenění rutiny. Kůže potřebuje čas na přizpůsobení, a když jí stále měníte prostředí, nestihne si vybudovat silnou ochrannou bariéru.

Mezi největší přešlapy patří přehnaná exfoliace (peeling častěji než jednou týdně v zimě, dvakrát týdně v létě), používání agresivních parfémovaných sprchových gelů či čisticích prostředků, časté holení bez ochranných přípravků, nebo dlouhé vystavování se chlorované vodě v bazénu bez následné regenerace.

Překvapivě častý mýtus je, že mastná pleť nepotřebuje hydrataci – opak je pravdou. I mastnější pokožka touží po vodě, jen její povrch klame nadbytkem mazu. Suchý vzduch ve vnitřních prostorách, vyhřívaná auta nebo klimatizace pomáhají dlouhodobé vyschlosti i u mladých lidí bez kožních problémů.

Další poměrně známá, ale často přehlížená chyba je ignorování slunce. UV záření způsobuje poškození kolagenu, zhoršuje hydrataci a dlouhodobě jede proti snu o sametové pokožce. Používejte SPF nejen na obličej, ale i na exponované části těla – a to klidně i v zimních měsících. Kůže vám to v padesáti vrátí úžasnou pružností i minimem skvrn.

Nakonec je fér zmínit i vliv spánku. Ve spánku tělo opravuje poškození buněk, zvyšuje produkci kolagenu a restartuje imunitní systém. Pokud spíte málo a špatně, pokožka je poznamenaná dřív než si to sami připustíte. I proto dávají studie za pravdu starému pravidlu – dobře se vyspat je lepší než drahá kosmetika.

Mezi časté otázky patří i přírodní vs. syntetická kosmetika. Zde platí: vybírejte podle pocitu, sledujte složení a mějte možnost vrátit se k základům. Pleť i tělo někdy potřebují čistý olej, jindy krém s panthenolem, ureu nebo ceramidy. Nenechte se zmást trendy a vždy testujte novou kosmetiku na menším úseku těla, abyste předešli podráždění.

Chcete-li znát jednoduchý tahák na den: Jemná hygiena, hydratace, výživa a spánek – to vás k hladké kůži dostane nejrychleji.

Napsat komentář