Financování sportu není ohroženo

Sportovní svazy dostanou v červnu jako zálohu nejméně 50% dotace minulého roku, financování sportu tak není ohroženo. Program na financování svazů bude kvůli transparentnosti vyhlášen znovu. V následujících dnech budou také odeslány peníze na kluby dětí a mládeže, kde se dotace rozdělují podle počtu dětí. Připravena je dále mimořádná finanční podpora na významné sportovní akce jako mistrovství Evropy a mistrovství světa a na olympijskou příprava sportovců. Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová se na tom dnes dohodla s Národní radou pro sport.

Národní rada pro sport se v tuto chvíli usnesla na tom, že vyzvala FAČR, aby bezodkladně předložil Radě podrobnou zprávu o svém vnitřním financování. Do té doby, než se seznámíme s těmito detailními podklady, nebudeme postupovat dál z hlediska toho, jak bude FAČR financován,“ uvedla ministryně. Zároveň budou zrušeny všechny expertní komise a ustaveny nové.

Namísto zrušeného investičního programu je připraven nový dotační program. Vyhlášen bude co nejdříve, v programu se bude rozdělovat jedna miliarda korun. Program podpoří jak malé sportovní akce a kluby, tak akce do 20 milionů korun. Dále budou posíleny sportovní kluby a tělovýchovné jednoty, financování významných sportovních akcí a reprezentace u rezortních sportovních center. „Tento program plně reaguje na všechna doporučení například Nejvyššího kontrolního úřadu z minulosti,“ dodala ministryně Valachová

 „Národní rada pro sport mě jednohlasně pověřila k tomu, abych vyzval premiéra republiky, aby nepřijímal demisi paní ministryně, protože si myslíme, že ty principy a ten systém rozdělování dotací tak, jak byly nastavené paní ministryní, jsou správné, a že si myslíme, že by bylo velmi dobře, aby paní ministryně svoji misi, kterou jsme schopni jednoznačně hodnotit minimálně z pohledu sportu, nastartovala velmi dobře a byli bychom rádi, kdyby ji tak dokončila,“ sdělil po jednání Rady předseda ČOV Jiří Kejval.

Chtěl bych poděkovat paní ministryni, že chce řešit tu situaci promptně a velice rychle tak, aby mimo jiné příprava na tu největší soutěž, která nás teď z hlediska olympijských sportů čeká, to znamená z hlediska Zimních olympijských her, byla nenarušena,“ uvedl sportovní ředitel ČOV Martin Doktor.

Videozáznam tiskové konference najdete zde: https://www.facebook.com/msmtcr/videos/691222681086269/


zdroj: http://www.msmt.cz/ministerstvo/novinar/financovani-sportu-neni-ohrozeno-svazy-dostanou-v-cervnu-50

Napsat komentář